Jak wygląda badanie wstępne, okresowe i kontrolne w medycynie pracy?

Badania medycyny pracy w Nowym Sączu w Zygmuntowskiej Clinic

Profilaktyczne badania w medycynie pracy mają na celu ocenę stanu zdrowia pracownika oraz jego zdolności do wykonywania pracy na określonym stanowisku. To właśnie dlatego należy przeprowadzać je regularnie, co pozwoli uniknąć poważniejszych problemów, rzutujących na konieczność długotrwałej absencji w miejscu pracy. Jak wyglądają takie badania i kiedy je wykonać? Najważniejsze informacje na ten temat zebraliśmy w krótkim poradniku.

Gdzie wykonuje się badania lekarskie pracownika?

Obowiązek posiadania badań medycyny pracy spoczywa na każdym pracowniku, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Na takie badania kieruje go pracodawca, by mógł on otrzymać stosowne orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania obowiązków na konkretnym stanowisku. Zanim jednak to nastąpi, osoba ta musi odbyć konsultacje w medycynie pracy. Jeśli jesteś mieszkańcem Nowego Sącza lub okolic, interesującą ofertę w tym zakresie znajdziesz na stronie www.zygmuntowskaclinic.pl/medycyna-pracy/, należącej do jednej z prywatnych klinik, cieszących się sporym zaufaniem wśród pracodawców. Tutaj – bez zbędnych kolejek i długiego czasu oczekiwania na wizytę – można odbyć konsultację ze specjalistą z zakresu medycyny pracy, a także wykonać zlecone przez niego badania, stanowiące podstawę do wydania stosownego orzeczenia.

Jakie badania przeprowadza się w ramach medycyny pracy?

Badania, przeprowadzane w medycynie pracy, mogą przybierać różną formę. Uzależniona jest ona przede wszystkim od warunków, w jakich odbywa się praca oraz od jej specyfiki. Inne konsultacje zlecone zostaną bowiem pracownikowi fizycznemu, inne z kolei będzie musiała odbyć osoba, wykonująca obowiązki zawodowe przy komputerze czy w końcu kierowca, poruszający się w ruchu drogowym. Wiele zależy również od stażu pracy na określonym stanowisku. Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, wykonują bowiem badania wstępne. Osoby, zatrudnione już w danej firmie, chcące jedynie odnowić posiadane orzeczenie, poddawane są z kolei badaniom okresowym. Odrębną kategorię stanowią natomiast badania kontrolne, wykonywane w ściśle określonych sytuacjach.

Czym są badania wstępne?

Jak już zostało wspomniane, wstępne badania lekarskie zlecane są pracownikowi, który dopiero rozpoczyna pracę na konkretnym stanowisku. Ma to na celu wychwycenie ewentualnych przeciwwskazań, stanowiących podstawę do zaniechania podpisania umowy z wybraną już osobą. O tym, jakie specjalistyczne badania wykonuje się w medycynie pracy, przeczytasz w artykule Badania medycyny pracy – Najważniejsze informacje, które musisz wiedzieć”, do którego przeniesiesz się po kliknięciu w podany link. Każde z nich ma na celu wykluczyć schorzenia i problemy, mogące rzutować na bezpieczeństwo pracownika i jego wydajność. Z badań takich zwolnione są jednak osoby, które jedynie zmieniają pracodawcę, pozostając jednak na tożsamym stanowisku. Od wygaśnięcia poprzedniej umowy nie może jednak minąć więcej niż 30 dni kalendarzowych.

Najlepsi specjaliści w wykonywaniu medycyny pracy w Nowym Sączu

Jak często wykonuje się badania okresowe?

Orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy posiada datę ważności. Na ogół wydawane jest ono na okres 1 roku, choć zdarza się również, że dokument ten pozostaje w mocy prawnej nawet przez 5 lat. Po tym czasie pracownik musi natomiast przejść badania okresowe, weryfikujące ponownie stan jego zdrowia i zdolność do pracy. W tym celu wykonuje się badania:

  • podstawowe, obejmujące również wywiad z pracownikiem,
  • specjalistyczne – okulistyczne, neurologiczne czy laryngologiczne – uzależnione od charakteru stanowiska,
  • dodatkowe, zlecane przez lekarzy, jak RTG klatki piersiowej, EKG czy badania obrazowe.

Pozwalają one zauważyć ewentualne problemy w początkowej fazie ich rozwoju, co umożliwia  szybką diagnostykę i wdrożenie leczenia, unikając tym samym poważnych komplikacji zdrowotnych, wpływających na zdolność do pracy.

Kiedy zleca się badania kontrolne?

Ostatnim rodzajem badań, wykonywanych w ramach medycyny pracy, są badania kontrolne. Podlega im każdy pracownik, wykluczony z pełnienia swoich obowiązków zawodowych przez chorobę, trwającą dłużej niż 30 dni. W takim przypadku konieczne staje się bowiem potwierdzenie jego zdolności do powrotu do pracy na określonym stanowisku. Odmowa poddania się takim badaniom może doprowadzić do rozwiązania stosunku pracy z winą, pozostającą po stronie osoby, która nie zdecydowała się na odbycie kontrolnych konsultacji lekarskich.

Rekomendowane artykuły